Het is pionieren
Collectieve monomestvergisting en groengasproductie, zoals we dat in Wijnjewoude hebben uitgedacht, wordt steeds breder omarmd. Zowel provinciaal als landelijk wordt de grote potentie van het model nu openlijk onderkend. Dat wil echter nog niet zeggen dat alle randvoorwaarden aanwezig zijn om de pilot binnen afzienbare tijd te realiseren.
Het jarenlange proces is er een van echt pionieren. Regelmatig doemt er weer een ander obstakel op dat je uit de weg moet zien te ruimen om weer verder te kunnen.
Zo moeten we op diverse vlakken lang wachten op regelgeving en hebben uitspraken van de rechter gevolgen voor de vergunningverlening bij de boeren. Waar in eerste instantie voor de vergunning voor groengasproductie op de voormalige RWZI een half jaar stond, blijkt dit langer dan een jaar te gaan duren. Het zijn ingewikkelde en tijdrovende processen waarbij ambtelijke molens langzamer blijken te draaien dan je zou willen. Tegelijkertijd blijft het bestuur zich, in goede samenwerking met de Raad van Toezicht, volop inzetten voor een duurzame energievoorziening en leefomgeving. En waarbij het dorp zeggenschap krijgt over de opbrengsten.
Verduurzaming van de huizen
De 1.000 euro vergoeding voor isolatie en energiebesparing uit de tweede stimuleringsregeling is nog lang niet door alle bewoners gebruikt. Maar gelukkig loopt de regeling nog tot eind 2025, dus voor goede plannen kun je het bedrag nog steeds incasseren. Verbruik jij al minder dan 1.000 m3 gas per jaar?’ Nee? Dan valt er met inzet van de stimuleringsregeling nog flink te besparen. En realiseer je, WEN denkt graag met je mee. Mail naar besparen@wen.frl of bel Tina Hulst 06 30975887.
Inspiratie nodig? www.wen.frl/stimuleringsregeling
Besparingsdoel is in zicht
Om te bepalen waar wij als dorp staan, wordt jaarlijks gekeken naar het gasgebruik en elektriciteitsverbruik van onze huishoudens en bedrijven.
In vergelijking met 2015 is het gasverbruik met 38% afgenomen (van 1.877.000 m³ naar 1.167.000 m³). De afgelopen 9 jaar is er elk jaar een daling, met uitzondering van het jaar 2019. In 2024 valt de daling wel enigszins tegen als gevolg van de wat koudere winter. Ons doel van 45% besparing in 2025 blijft dus in zicht, maar is nog niet bereikt.
De levering van elektriciteit uit het net – na aftrek van de teruglevering – is sinds 2015 met naar schatting 82% afgenomen (van 4.452.000 Kwh naar 807.000 Kwh). We wekken dus bijna net zoveel op als we verbruiken. Inmiddels liggen op 63% van alle daken zonnepanelen met een totaal opgesteld vermogen van 4.709 kWp (incl. zonneveld). Geïnteresseerd in meer cijfers? Kijk op www.wen.frl/feiten-en-cijfers.
Werkzaamheden aan gasnet Klein Groningen
In september 2024 heeft Liander bewoners in Klein Groningen geïnformeerd over geplande werkzaamheden aan het gasnet in de buurtschap. Op vragen van bewoners over die werkzaamheden heeft de Omgevingsmanager van Liander recent per brief een toelichting gegeven. Het leek ons goed om deze reactie met het hele dorp te delen omdat WEN hierover aangesproken werd.
Dit is de brief van Liander aan Klein Groningen:
Beste ….
De werkzaamheden die wij gaan uitvoeren in uw omgeving staan los van de betreffende “industriële mestvergister” en worden hoe dan ook uitgevoerd als regulier geplande onderhoudswerkzaamheden. Na onderzoek is gebleken dat de installatie boven en onder de grond verouderd is en daardoor aandacht nodig heeft.
Liander moet o.a. het betreffende onderstation (rechts achter het stenen gebouw) saneren omdat deze verzakt is. Door het aanpakken van deze werkzaamheden maken we gelijk de betreffende gasleidingen en installatie weer toekomstbestendig en passen we deze aan naar de huidige richtlijnen.
De brief die u [eerder] ontvangen heeft, is misschien wat ongelukkig geformuleerd, daarom heb ik hieronder de werkzaamheden kort en duidelijk omschreven.
• We verwijderen het onderstation (rechts achter het stenen gebouw op klein Groningen 10) en plaatsen een veel kleinere stalen kast ervoor terug.
• We vervangen een gedeelte van de gasleiding, hoge en lage druk o.a. omdat dit wit PVC betreft en wij zijn verplicht zijn deze te saneren als we deze tegenkomen.
• Op de vervangen leiding wordt een extra T-stuk met afsluiter geplaatst om een evt. groengas aansluiting in de toekomst mogelijk te maken. Dit is een aanpassing die wij doen ongeacht deze invoer er komt of niet. Het is namelijk goedkoper om dit uit voorzorg mee te nemen dan dit later nog eens toe te voegen.
• In de brief wordt gesproken over meerdere stations in uw wijk, dit betreft 2 kleine stations, niet groter dan een koelkast en deze worden niet in de wijk geplaatst maar op de Tolleane 3A en komen daar op het terrein te staan.
Voor bovenstaande werkzaamheden zijn de nodige vergunningen afgegeven en zijn we inmiddels gestart met de werkzaamheden. Als netbeheerder hebben wij een wettelijke verplichting om aangevraagde aansluitingen na goedkeuring te realiseren.
Mocht u nog vragen en of opmerkingen hebben dan hoor ik dat graag. Uiteraard staat het u ook vrij om contact op te nemen met de vergunningverlener.
Met vriendelijke groet,
Sybryn Hettinga
Omgevingsmanager | Grootverbruik Reconstructies en Netten, Friesland Noordoostpolder